nedeľa 29. júla 2012

Meninová party u Špeka

Konečne som sa znova dostal k môjmu blogu a tentokrát by som vám rád priblížil ďalšiu garden párty, ktorú sme zorganizovali ako oslavu menín mojej sestry, mamy a taktiež narodenín mojej starkej. 
Pri zostavovaní tohto menu som sa snažil pripraviť niečo úplne jednoduché, ale zároveň klasické, prevedené v zaujímavom šate. Niečo, čím by som hostí prekvapil. Veci na prvý pohľad bežné, ale dotiahnuté do dokonalosti v rámci mojich schopností. Konečná spokojnosť hostí je pre mňa motorom a hlavnou inšpiráciou pre opätovné organizovanie takýchto gastronomických večierkov. Inak to nebolo ani tentokrát. Hostia a oslávenci sa aj teraz zišli v našej záhrade v jednu peknú, teplú a výnimočnú sobotu. Na úvod sa podával sekt doprevádzaný zemiakovými chipsami. Aby to bolo troška originálnejšie, rozhodol som sa ich pripraviť sám. Za pomoci špeci -  lamelového krájača sa mi podarilo bleskurýchlo nakrájať mladé zemiačiky na tenučké plátky. Tie už potom stačilo nahádzať do vopred rozpáleného oleja a vypražiť ich správnym spôsobom. Po dôkladnom osušení od zbytkového oleja som ich riadne zasolil a domáce chipsy boli hotové. Klasické, ale prevedené v zaujímavom šate vo vlastnej domácej výrobe. Ani som sa nenazdal, ušlo pár minút a do kuchyne sa mi vrátil prázdny tanier. Neostal ani jeden chips. Zrejme chutilo. Medzičasom som už pripravoval tuniakové fašírôčky, ktoré bodovali naplno aj na predchádzajúcej párty. Preto som sa ich rozhodol zaradiť aj do tohto menu. Keďže vyprážaného jedla bolo na začiatok dostatočne, snažil som sa o mierne odľahčenie a pripravil som letný cous-cous šalát so zeleninou


Táto potravina, ktorá tvorí jednu zo základných surovín severoafrického kontinentu je v podstate zaparená krupica z pšenice alebo jačmeňa. Je veľmi ľahká a vhodná na prípravu rôznych šalátov. Ideálne sa kombinuje s kuracím, jahňacím, ale aj bravčovým mäsom. Na párty som ho podával s kuracím mäsom v kombinácií s bielou špargľou, hráškom, mrkvou, paradajkami, cukinami a baklažánom. Osobne mám cous cous veľmi rád, pretože na jeho prípravu je potrebný minimálny čas a dá sa kombinovať s rôznymi koreniami. Rýchlo vás zasýti, a čo je ešte lepšie, že ho aj rýchlo strávite a môžte sa tak vrhnúť na ďalšiu porciu. Ideálne počas letných horúcich dní.
Slepačí tanier - tak by som nazval  môj najnovší výtvor inšpirovaný kuchyňou Marca Stabile - šéfkuchára Ristorante Ora d'Aria. Takmer všetko z kuraťa na jednom tanieri.  Základ tejto inšpirácie je dobrý a kvalitný kurací vývar. Ja som v tomto prípade použil horné a dolné kuracie stehná, ktoré som po uvarení ďalej zúžitkoval. Uvarené a nakrájané kuracie prsia spolu s vývarom tvorili základnú časť tohto receptu. K tomu nemohli chýbať kuracie pečienky restované na šalotke a podlievané talianským likérovým vínom Marsalou. Z tohto všetkého  vzniklo jemné pečeňové Patè, ktoré perfektne dopĺňalo predchádzajúce ingrediencie. Posledné a to najhlavnejšie, čo nám ostalo bolo slepačie vajce pripravené metódou "sacc a poche".




Kuracie stehná, pečeň, vajce a vývar - 4 základné ingrediencie pre tento recept, ktoré doslova ohúrili kombináciou rôznych výrazných chutí. 






Pár dní pred touto meninovou párty som sa zastavil na našom balkóne a pozeral som, ako sa darí našej bazalke, ktorú sme nasadili ešte na začiatku jari. Rozmýšľal som, ako by som ju mohol zúžitkovať iným spôsobom, ako obvykle. Napadlo mi, že pripravím bazalkové pesto. Rýchlo som zbehol do kuchyne skontrolovať, či máme píniové oriešky, ktoré sú nevyhnutné pri príprave tohto unikátneho receptu, ktorý originálne pochádza z Janova - Pesto alla Genovese. Keďže hostí bolo viac ako prstov na dvoch rukách, bolo mi veľmi ľúto kompletne zmasakrovať našu domácu bazalku. Kúpil som teda tri nové husté bazalkové sadeničky a obetoval som ich na výrobu domáceho bazalkového pesta spolu s vaječnými tagliatellami, ktoré som pripravoval na veľmi starom, ale pritom zachovalom strojčeku na výrobu cesta. Mašinka, ktorú používa celý život moja starká ešte stále spĺňa svoj účel na jednotku. Výrobe domácich cestovín sa absolútne nestránim. Obľubujem vôňu čerstvo zmiešaného vajíčka s múkou. Fascinuje ma, ako sa  z týchto dvoch ingrediencií dá pripraviť niečo, čo sa dá využiť na stovky spôsobov. Vrátim sa však k pestu. Na jeho výrobu som použil tri odrastené sadeničny bazalky, asi hrsť píniových orieškov, dostatok olivového oleja, nemohol chýbať cesnak, hrubá morská soľ a šup so všetkým do veľkého mažiara. Po vypracovaní, sa do takto vypracovaného pesta zamieša zmes parmezánu a pecorina. Ja som tentokrát nemal pecorino, tak som použil len parmezán. Aby som recept troška oživil, ugriloval som v predhriatej rúre cherry paradajky, ktoré som na konci zmiešal s cestovinami a pestom. Ani si neviete predstaviť, aká to bola vôňa. Pre inšpiráciu pripájam fotky.









Ako druhý chod sa podávalo marínované bravčové karé s pečenými zemiačikmi na rozmaríne, poliate hustou a veľmi silnou  mäsovou redukciou ako podmaz. Osvedčený recept z predchádzajúcej párty. Neváhal som preto zaradiť tento recept aj do tohto menu. Po všetkom tom slanom prišiel na rad dezert, ktorý bol tentokrát v rukách mojej sestry. Cheesecake s čerstvými jahodami bol vynikajúcou bodkou na záver tohto veľkého menu. 




2 komentáre:

  1. kiez by ma raz niekto pozval na taku kulinarsku mnam party :) tvoji hostia museli byt v siedmom nebi :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Tiez by som sa nehal pozvat :) vobec by som nevahal :) Ale pocas pripravy som sa pekne prejedol.

      Odstrániť