utorok 29. januára 2013

Panna Cotta

Mnohí z vás už panna cottu určite ochutnali. Veľmi jednoduchý dezert, známy najmä v Taliansku, ktorý sa rozšíril do rôznych kútov sveta. Panna cotta - v preklade "varená šľahačka" - je obľúbená práve vďaka jej lahodnej smotanovej chuti, ktorá sa kombinuje s rozličnými polevami od karamelovej, čokoládovej, mangovej. V tomto príspevku si ukážeme, ako jednoducho pripraviť túto maškrtu v jej základnej verzii.

Pripravte si:

  •  500ml smotany na šľahanie
  • 150g práškového cukru
  • 1 vanilkový struk
  • 3 plátky želatíny

Ako prvé, ponorte želatínové plátky do studenej vody. Stačí tak na 10 minút. Medzičasom si pripravte malý hrniec, do ktorého vlejete smotanu. Pridáte striedku z vanilkového struku. Stačí ho za pomoci ostrého noža pozdĺžne narezať a vybrať jeho strednú aromatickú časť. Smotanu pomaly zohrejte, pridajte cukor, vyžmýkanú želatínu a všetko dôkladne rozmiešajte. Tesne pred bodom varu odstavte a celý obsah hrnca vlejte cez sitko do predpripravených mokrých nádob, alebo formičiek na pečenie. Ja som použil silikónové formy na pečenie muffinov. Niekedy poslúžia aj malé sklenené poháre. Dôležité je nádobu,  alebo formu dôkladne opláchnuť vodou, aby sa vám dala panna cotta pekne vyklopiť na tanier. Formy sú pripravené a teraz rýchlo s nimi do chladničky, kde by mali tuhnúť asi tak 4 až 5 hodín. Po uplynutí tejto doby vyklopte formy na tanier. Ak sa vám to nedarí, pomôžte si tenkým nožom, alebo ponorte formu do teplej vody, aby sa uvarená smotana oddelila. 


Čo sa týka polevy, osobne preferujem karamelovú. Tú pripravíte nasledovne. Zoberte si malý hrniec s hrubým dnom. Nasypte do neho 100 gramov hnedého cukru a na miernom ohni cukor rozpusťte. Pridajte 50 až 70 ml vriacej vody a rýchlo rozmiešajte. Pokiaľ by voda nevrela, cukor by znova stuhol. Upozorňujem, že cukor sa topí pri teplote okolo 140 stupňov Celzia. Takže, keď budete do neho pridávať vriacu vodu, môže dôjsť k prudšej reakcii. Odporúčam použiť kuchynskú rukavicu, alebo utierku. Panna cottu polejte karamelovou polevou a lahodný dezert je na svete. Upozorňujem na to, že tento recept je prudko nákazlivý. Príjemné maškrtenie.

štvrtok 24. januára 2013

Tekvicový krém

Ak máte chuť na  niečo veľmi chutné, jemné a zároveň ľahké, niečo, čím by ste si chceli naštartovať vaše chuťové kanáliky, tak to môže byť práve tekvicový krém. Jednoduchý prvý chod vášho obeda alebo večere, ktorý spravíte do pol hodinky. Tento krém pripravíte z vyzretej tekvice, ku ktorej pridáte pár zemiakov, aromatických bylín a zmes korenia. Tekvice sú najlepšie na jeseň, ale keď ich skladujete na tmavom a chladnom mieste, tak vám vydržia celé týždne. Ja som na tento recept použil tekvicu, ktorá od jesene až do dnes prežila u nás v pivnici. Krém sa na prvýkrát vydaril.


Na tekvicový krém pre 4 osoby potrebujete:

  • 600g očistenej a nakrájanej tekvice
  • 1 cibuľu
  • 30g masla
  • olivový olej (2 polievkové lyžice)
  • 200g zemiakov
  • 1 strúčik cesnaku
  • 1 vetvička čerstvej bazalky, šalvie, petržlenovej vňaťky, majoránky a tymiánu
  • soľ
  • čierne mleté korenie
  • škorica
  • 1 liter zeleninového vývar
V hlbšom hrnci roztopte maslo spolu s olivovým olejom. Pridajte cibuľu a jemne ju orestujte. Tekvicu prekrojíme na dve polovičky a za pomoci polievkovej lyžice vyberieme tekvicové jadierka a nepotrebnú dužinu. Ošúpte hornú vrstvu tekvice a pridajte k cibuľke. Po 2-3 minútach pridáme na kocky nakrájané zemiaky. Teraz si vezmite všetky pripravené čerstvé bylinky a za pomoci kuchynského motúza ich zviažte dohromady. Takto pripravenú "kytičku" hodte do hrnca, kde pomaly pustí svoju arómu. Pridajte trošku zeleninového vývaru a varte 25 až 30 minút. Po pol hodine by už zelenina mala byť uvarená. Vezmite ponorný mixér a všetko nahrubo rozsekajte, ale ešte predtým nezabudnite na zväzok byliniek, ktorý je nutné odobrať. Pridajte soľ, čierne korenie, troška olivového oleja, štipku škorice a všetko ešte raz dohladka vymixujte. Ak máte chuť na menej hustý krém, stačí priliať troška zeleninového vývaru podľa potreby. Servírujte čím najteplejšie. Váš tanier odporúčam ozdobiť opraženým chlebíkom a olivovým olejom.



streda 16. januára 2013

Bravčová panenka v sendviči

Ak hľadáte spôsob, alebo nápad, ako pripraviť bravčovú panenku, ponúkam vám náš domáci, overený recept, ktorý sme už veľa krát robili. Aj keď, niektoré časti bravčového mäsa obsahujú viacej tukov, o bravčovej panenke to však neplatí. Zaraďuje sa medzi najmenej tukové  a najviac výživné časti bravčového mäsa. Mňa predovšetkým zaujal tento recept, pretože je troška odlišný od klasických receptov, kde sa marínovaná panenka, nakrájaná na medajlónky, zprudka opeká na panvici. Samozrejme receptov je kopec. Poďme teda na to.

Celú nedeľu som pobehoval po kuchyni a dýchal tú dráždivú vôňu mäsa s rozmarínom a údenou anglickou slaninou. Do toho sa primiešala vôňa čerstvo opraženého sendviča, do ktorého mäsko púšťalo štavu. Všetky tieto vône sú dokonalé, omamné a perfektne do seba zapadajú. Radosť variť.

Pre 5 veľkých jedákov potrebujete:
  • 2 veľké sendviče
  • 2 bravčové panenky
  • 10 až 15 plátkov anglickej údenej slaniny
  • Čerstvé vetvičky rozmarínu
  • Olivový olej
  • Soľ
  • Čierne mleté korenie

Postup:

Do väčšej panvice nalejte olivový olej. Počkajte kým sa zvýši jeho teplota. Vezmite nasolenú a nakorenenú panenku a zprudka ju orestujte. Stačí len tak do jednej minúty, aby sa mäsko na povrchu krásne zatiahlo. Pripravte si sendviče. Rozrežte ich na dve pozdĺžne polovičky. Vydlabte striedku, aby vznikol priestor pre panenku, ktorú si tiež rozrežeme pozdĺžne. Teraz príde na rad natenko nakrájaná, jemne údená anglická slanina, ktorá dodá mäsu nasladlý-karamelový nádych. Poukladajte ju na mäso. Kde-tu zapichnite vetvičky rozmarínu a celý sendvič zavrite.


Sendvič zviažte kuchynskou šnúrou, aby počas pečenia zachoval svoju formu. Takto pripravené sendviče pečte vo vopred vyhriatej rúre(200 stupňov)  asi jednu hodinu. Podlievajte najprv výpekom z panvice, kde ste restovali panenky a neskôr vodou. Tekutina sa bude pomaly odparovať a časť pekne nasiakne do sendviča. Dohneda opečený chlebík signalizuje, že všetko je v poriadku a recept sa vám vydaril. 


Skúšali sme mnohé typy príloh, ale najviac mi k tomu pasuje pomarančový šalát, ktorý perfektne vyvažuje chuť pečeného mäsa. Pomaranče obrežte ostrým nožom tak, aby na nich neostala žiadna biela šupka, ktorá by dodala šalátu horkastú chuť. Snažte sa tiež odstrániť všetky jeho tvrdé časti. Nakrájaný pomaranč rozložte na misu, kde ho poriadne nasolíte. Pridáte čerstvo zomleté čierne korenie,  olivový olej a balzamický ocot. Všetko spolu s pomarančovou šťavou premiešate a necháte odstáť.  Takto všetko do seba perfektne a dokonale zapadá.  

Upečený sendvič s panenkou stačí nakrájať na menšie časti a môžete sa do neho pustiť. Prajem dobrú chuť a ak niekto vyskúša, tak sem s komentármi.